
Det är svårt att ta in det fruktansvärda som hände i Örebro i tisdags. Jokkmokks kommun, genom kommunchefen Lars Eriksson, uttrycker medkänsla för de drabbade av våldsdådet på en skola i Örebro under tisdagen.
- Våra tankar går till alla de som drabbats i Örebro efter tisdagens tragiska händelse, säger Lars Eriksson. Som anställd ska man känna trygghet när man går till jobbet och det är vårt ansvar som arbetsgivare att på bästa sätt se till att våra arbetsplatser och vår arbetsmiljö är god. Det är ett ständigt pågående arbete med säkerhets- och trygghetsfrågor och under lång tid framöver kommer detta bli föremål för diskussion.
Tillsammans med övriga kommunsverige står Jokkmokks kommun bakom Örebro kommun och Region Örebro län i deras viktiga arbete i denna svåra stund.