Det är 25 år sen sist. Nu bygger Jokkmokkshus AB tre nya fastigheter med 17 lägenheter i centrala Jokkmokk. Ett efterlängtat tillskott då behovet av fler bostäder är stort. De sju första är redan uthyrda och de övriga släpps till bostadskön i oktober.
- Det är så härligt att möta det positiva mottagandet över att det satsas och byggs nya hus i centrala Jokkmokk, säger Claes Markusson, vd på det kommunägda Jokkmokkshus AB. Ett attraktivt samhälle bör ha ett utbud av både äldre och nyare lägenheter i olika storlekar för att kunna svara mot både invånarnas och potentiella inflyttares olika behov och önskemål.
- Bolaget har en stabil ekonomi och en enig styrelse står bakom de offensiva satsningarna, menar Catarina Johansson, styrelseordförande i Jokkmokkshus AB. De första tvåorna på Hantverkargatan och treorna på Skogsgatan hyrdes ut inom vecka efter att de annonserats ut. Det är ett tydligt svar på nödvändigheten att bygga nytt.
- Det finns personer i den långa bostadskön som vill flytta in till Jokkmokk från andra kommuner, men som hittills inte kunnat, då tillgången på bostäder varit för dålig, avslöjar Clas.
- Låg cirkulation på bostadsmarknaden får negativa konsekvenser för möjlighet till inflyttning. Unga familjer som velat köpa hus har inte hittat alternativ då befintliga husägare som sökt lägenhet i sin tur inte funnit vad de eftersökt. Och de unga som ska skaffa sig sin första lägenhet har inte kunnat flytta hemifrån, menar Catarina.
Nu ser Jokkommkkshus styrelse positivt på att tillskottet av nya bostäder ska bidra till ökad omflyttning och de har även en förhoppning om att bolagets satsningar ska inspirera privata fastighetsägare att se möjligheten att investera i Jokkmokk.
Samtliga fastigheter ska uppfylla de nya kraven på bra miljöval och energisnålhet. Det nya hyreshuset i korsningen Wolfsgatan/Föreningsgatan kommer rymma tio lägenheter i ett tvåplanshus. Lägenheterna ska vara inflyttningsklara i början av mars månad och kommer läggas ut på Jokkmokkshus hemsida för intresseanmälan under oktober.
Om man är intresserad att hyra en av de nya lägenheterna på Wolfsgatan/Föreningsgatan?
Fördelningen går till på samma sätt som när det gäller befintliga lägenheter. Efter färdiga förhandlingar kring hyresnivåer med Hyresgästföreningen läggs lägenheterna ut på hemsidan och då kan spekulanter anmäla sitt intresse. Därefter fördelas lägenheterna och inflyttningsdatum bestäms. En förutsättning för intresseanmälan är att du står i kö för en bostad hos Jokkmokkshus.
Kontakt Claes Markusson, VD Jokkmokkshus, 070-681 71 94
Foto: Carl-Johan Utsi
Publicerad: 2016-10-11 11:23. Ändrad:
2016-10-11 13:35.