Helena blev stipendiat nummer tre

Helena Stenman blev den tredje i raden att ta emot Jokkmokks kommuns stipendium för lärarstudenter på 30 000 kronor.

Taggar: #Nyhet, #Kommun

"Jag ska köpa en bastu och ställa upp den i Njavve", blev svaret när den något omtumlade stipendiaten fick frågan om vad hon nu ska göra med pengarna.

Det var 2015 som Jokkmokks kommun tog beslutet att utlysa stipendier för studier till lärare, förskolelärare och fritidspedagoger. Detta för att locka behöriga lärare i de olika kategorierna att ta anställning och bosätta sig i kommunen.

Stipendiet innebär betald studietid med 3000 kronor i månaden under nio månader och en garanterad tillsvidareanställning när studietiden är över. Om personen i fråga, som nu i Helena Stenmans fall, sedan stannar kvar i kommunens tjänst så faller stipendiet ut med 30 000 efter tre år.

Utbildningen måste inte ske i Jokkmokk men studenten ska däremot vara skriven i kommunen.

Magnus Svarvare, lärare på Östra skolan, var först ut att få stipendiet och i år var det arbetskollegan Helena Stenmans tur. Hon är lärare i svenska och so och togs lite på sängen när tf skolchef Helen Isaksson Spik ville överlämna den fiktiva checken i personalrummet.

"Jag funderade vad det var som skulle hända, vad det var för möte nu då. Och så var det för mig. En så kul överraskning, skrattade hon och avslöjade att det nu ska bli bastubygge för, måhända, hela slanten.

Bilden. Helen Isaksson Spik lämnar över stipendiechecken till Helena Stenman.  


Publicerad: 2020-04-23 17:21. Ändrad: 2020-04-23 17:21.


Kommun & Samhälle15 maj 2023

Norrbottens flygflottilj informerar: Arctic Challenge Exercise 2023

Under perioden 29 maj till 9 juni arrangerar Sverige, Finland, Norge och Danmark en internationell flygövning, där Finland är övningsledare och ansvarig för övningen. Övningen kallas Arctic Challenge Exercise 2023, eller ACE 23, genomförs för sjätte gången inom ramen för det nordiska samarbetet och det Cross border-avtal som finns mellan länderna. Övningen är en vidareutveckling av tidigare års genomförda flygövningar och är planerad att genomföras vartannat år.

Taggar: #Kommun
Kommun & Samhälle27 mars 2023

Västra skolan

Eftersom åk 4-5 flyttar från Västra skolan frigörs lokaler och två nya förskoleavdelningar tillkommer på Fjällbackens förskola som då kommer ha sex avdelningar.

Taggar: #Kommun
Kommun & Samhälle24 mars 2023

Jokkmokks kommun satsar stort på förskolans och skolans miljöer!

Just nu pågår renoveringar av Östra skolan inför den flytt av årskurs 4 och 5. Östra skolan blir därmed en 4-9 skola.

Taggar: #Kommun
Kommun & Samhälle22 mars 2023

Ombyggnation av Östra skolan i Jokkmokk

Reinvestering och ombyggnation av Östra skolan i Jokkmokk. Jokkmokks kommun Fastighetskontoret, i samarbete med skolan, upphandlad arkitektbyrå, och tilldelade entreprenörer renoverar lokalerna för Östra Skolan i Jokkmokk.

Taggar: #Nyhet, #Kommun, #Företagsamhet, #Ung, #Utbildning, #Innovationer
Visa fler nyheter