Annika Almqvist ny kommunchef

Kommunstyrelsens arbetsutskott har utsett Annika Almqvist till kommunchef vid Jokkmokks kommun. Annika har idag en ordinarie tjänst som ekonomichef på kommunen och har även varit tillförordnad kommunchef sedan Anders Nygårds slutade i våras.

Taggar:

- Vi sökte en erfaren och tydlig ledare samtidigt som personen skulle vara lyhörd och ödmjuk med en öppen ledarstil.  Annikas egenskaper tillsammans med hennes långa och breda erfarenhet att leda organisationer i utvecklingsfaser är en stor tillgång för Jokkmokks kommun, menar Robert Bernhardsson, kommunstyrelsens ordförande.

Annika Almqvist har erfarenhet från att leda utvecklingsarbete inom offentlig förvaltning, bankvärlden och inte minst det lokala näringslivet genom sin tidigare tjänst som vd på Jokkmokks näringslivsbolag Strukturum. Hon har även varit kontorschef på Sparbanken Nord i Jokkmokk och Vuollerim vid tidpunkten för bankens stora fusionsperiod då tre banker gick samman i Sparbanken Nord. Annika har även verkat som tf chef på Ájtte, Svenskt fjäll- och samemuseum samt handläggare på Länsstyrelsen med ansvar för områden som rennäring, nationalparker och jakt.

- Det genomarbetade Visionsdokumentet Jokkmokk 2030 som snart ska antas i kommunfullmäktige innehåller många viktiga utvecklingsområden som jag och mina många kunniga och ambitiösa medarbetare inom kommunen nu ska fokusera vårt arbete mot, säger den nytillträdda kommunchefen.

- Jokkmokk har ambitionen att utvecklas, inte avvecklas och det ställer krav på organisationen Jokkmokks kommun att vara formerad för att kunna agera som motor i utvecklingsarbetet tillsammans med platsens andra aktörer, menar Robert Bernhardson.  Annika kommer leda det viktiga interna utvecklings- och förbättringsarbetet.

- Jokkmokk har fantastiskt många möjligheter och chanser att ta vara på samtidigt som en stark och kompetent organisation är en förutsättning att parallellt kunna hantera våra utmaningar och svårigheter på bästa sätt, menar Annika.

- Jokkmokk är en fantastisk kommun att leva, bo och verka i, och om vi verkar med ambitionen om ständig förbättring och utveckling så kommer resultaten, avslutar Annika.


Publicerad: 2016-10-04 10:33. Ändrad: 2016-10-04 10:37.


Kommun & Samhälle27 mars 2023

Västra skolan

Eftersom åk 4-5 flyttar från Västra skolan frigörs lokaler och två nya förskoleavdelningar tillkommer på Fjällbackens förskola som då kommer ha sex avdelningar.

Taggar: #Kommun
Kommun & Samhälle24 mars 2023

Jokkmokks kommun satsar stort på förskolans och skolans miljöer!

Just nu pågår renoveringar av Östra skolan inför den flytt av årskurs 4 och 5. Östra skolan blir därmed en 4-9 skola.

Taggar: #Kommun
Kommun & Samhälle22 mars 2023

Ombyggnation av Östra skolan i Jokkmokk

Reinvestering och ombyggnation av Östra skolan i Jokkmokk. Jokkmokks kommun Fastighetskontoret, i samarbete med skolan, upphandlad arkitektbyrå, och tilldelade entreprenörer renoverar lokalerna för Östra Skolan i Jokkmokk.

Taggar: #Nyhet, #Kommun, #Företagsamhet, #Ung, #Utbildning, #Innovationer
Kommun & Samhälle20 mars 2023

Platsvarumärket Jokkmokk

Jokkmokks kommun är känd för sin rika kulturhistoria och natursköna omgivningar. Platsvarumärket Jokkmokk bygger på dessa unika egenskaper och syftar till att marknadsföra kommunen som en attraktiv destination för både besökare, invånare och företagare.

Taggar:
Visa fler nyheter