Kommunstyrelsen i Jokkmokks kommun har med anledning av den pågående pandemin Covid-19 beslutat att Jokkmokks 416:e marknad 2021 kommer att genomföras digitalt.
Bakgrund
Jokkmokks marknad har sina rötter i 1600-talets början. I februari 2020 arrangerades marknaden för 415:e gången, så vitt vi vet. Besöksantalet till Jokkmokks marknad är vanligtvis högt – mellan 40 000 och 50 000 personer under tre dagar.
Under nuvarande pandemi gäller regelverket att man inte får ha fler än 50 personer samlade i samma arrangemang. Dessa 50 personer inkluderar både marknadsförsäljare och besökare. Det är inte möjligt att dela upp arrangemanget i flera små.
Jokkmokks marknad är en folkfest, en mötesplats för människor från hela världen. Den speciella marknadsstämningen upplevs på marknadsområdet och på de kringarrangemang av utställningar, försäljningar, kulturevenemang och andra seminarier och konferenser som anordnas. Vid sidan av detta anordnas ett stort antal aktiviteter av entreprenörer inom besöksnäringen.
Sammantaget så är kärnan i Jokkmokks marknad de människor som arrangerar och besöker marknaden, såväl Jokkmokkare som nationella och internationella besökare! Vi välkomnar alla att delta digitalt.
Ett politiskt beslut
Ett extra Kommunstyrelsemöte har hållits 28 oktober, detta för att avvakta så länge som möjligt med att fatta ett beslut om att anordna Jokkmokks marknad i februari 2021 eller ej. Det nödvändiga beslutet blev att arrangera Jokkmokks 416:e marknad digitalt. Detta på grund av pandemin covid-19.
Digitala arrangemang kring handel, seminarier och kulturevenemang kommer därmed Jokkmokks kommun att stötta.
För frågor kontakta kommunchef Monica Lundkvist på telefon 0971-172 13 eller monica.lundkvist@jokkmokk.se
Pressmeddelande 2020-10-28 gällande Jokkmokks marknad 2021
Foto: Carl-Johan Utsi
Publicerad: 2020-10-28 13:38. Ändrad:
2020-10-29 11:25.