Västra skolan

Västra skolan är en grundskola belägen i centrala Jokkmokk, med ca 140 elever från förskoleklass till årskurs fem.

I nära anslutning till skolan finns sporthall, fotbollsplan, Talvatissjön med motionsspår  samt vindskydd med eldstäder, pulkbacke och gångväg till utsiktsplatsen Storknabben. I närheten finns också Jokkmokks fjällträdgård, hembygdsområdet, Ájtte Svenskt Fjäll- och Samemuseum och kommunbiblioteket.

I samma byggnad som skolan finns även fritids, fjällbackens förskola samt skolexpeditionen där rektor, förskolechef och skolassistenter sitter.

Simundervisningen för skolans elever sker för förskoleklass till år 2 på Kaitumgården i i varmvattenbassängen. För elever från år 3 till år 5 sker simundervisningen i simhallen på Östra skolan.

Schoolsoft

Västra skolan använder Schoolsoft som är ett program som förenklar kommunikationen mellan hem och skola genom att ge elever och föräldrar tillgång till all information som berör just dem, dygnet runt. Programmet är helt webbaserat och kan användas överallt där det finns en dator med internetuppkoppling.
Problem med inloggningen? Kontakta skolassistenten. Logga in genom att klicka på ikonen.
Länkbild till Schoolsoft


Publicerad: 2014-07-17 10:37. Ändrad: 2014-07-17 10:38.

Kontakt

Besöksadress:
Åsgatan 4
962 32 Jokkmokk
0971-170 00

Helen Isaksson Spik
Rektor
0971-172 52, 070-381 07 24
Helen.Isaksson@jokkmokk.se

Magdalena Johansson
Skolassistent
0971-172 51
Magdalena.Johansson@jokkmokk.se

Emmelie Stuge
Skolassistent
0971-172 05
Emmelie.Stuge@jokkmokk.se

Anita Hannu
Skolsköterska
0971-172 54, 070-206 03 39
Anita.Hannu@jokkmokk.se

Johanna Enlund
Kurator
0971-172 18, 070-319 78 56
Johanna.Enlund@jokkmokk.se

Turid Knutsen
Vikariepoolen
0971-172 53
Turid.Knutsen@jokkmokk.se 

Sjukanmälan

Är du sjuk och vill meddela din frånvaro gör du det enklast i schoolsoft, alternativt till tel 0971-172 53

 

Socialtjänstens Blogg